Az a tapasztalatom, ha a rendről beszélek, mindenkinek más és más szobabelső jelenik meg a szeme előtt. Van, akinek egy szállodai szoba merevsége ugrik be képként, van, akinek a lakberendezési magazin idilli fotója jelenik meg, és van, akinek az is rend, hogy a szokásosnál kevesebb ruha hever szanaszét, vagy éppen a konyhapulton van kevesebb holmi.
Szóval a rend fogalmát, ahányan vagyunk annyiféleképpen értelmezzük. És természetesen nem a történelmi időkben létrejövő lovagrendre vagy szerzetesrendekre gondolok.
Arról a rendről beszélek, ahol a tárgyak, eszközök, a maguk megszokott helyén vannak.
Hogy rend legyen az otthonunkban, annak feltétele, hogy mindennek legyen egy állandó helye, ahová használat után visszakerülnek.
Abban az esetben, ha tárgyak ide-oda vándorolnak a lakásban, vagy időről-időre megjelenik valahol, vagy ne adj Isten mindig ugyanott a rendetlenség, az annak a jele, hogy nem jó a tárolási metodikánk, vagy túl sok holmink van. Az utóbbira a lomtalanítás egy remek orvoslási módszer. A helyes tárolás megoldása viszont átgondoltságot és tervezést igényel.
Tudod például, hogy a ruháid milyen hosszúak, ha egymásmellé teszed őket, vagy összehajtogatva milyen magasak? Tudod azt, hogy a könyveidnek hány méter polcra van szükségük, hogy kényelmesen elférjenek és ne az éjjeliszekrényeden halmozódjanak? És a cipőid? A mennyiségét lehet, hogy Carrie Bradshaw is megirigyelné? És akkor a család többi tagjának holmiját még meg sem említettük.
Szóval, száz szónak is egy a vége! Ismerned kell a tárgyaid mennyiségét, a lakásod pontos méretét, hogy meg tudd tervezni az optimális tárolást, és fel tudd számolni a kuplerájt, hogy végre rend legyen, és a tárgyaid, eszközeid a maguk szokott helyükre kerüljenek.
A képeken, amiket mellékeltem nem a rend uralkodik. Gondolom abban egyetérthetünk, hogy a rend nem itt kezdődik.
A fő probléma ezekben az enteriőrökben, hogy túl sok a holmi a lakás méretéhez képest. A legnagyobb kihívás azt felismerni és erőt venni az embernek magán, hogy ez a fajta zsúfoltság korlátozó. Ide nem tud új energia, friss erő belépni, mert minden talpalatnyi hely már foglalt.
Ilyen otthonban nem lehet megújulni, célokat megvalósítani. Nagyon kicsi az esély arra, hogy az itt élők átlássák az életüket, rátaláljanak a problémáik megoldására. Egy ilyen túltöltött lakásban sokkal nehezebb energiához jutni, hiszen az erő le van kötve a tárgyakban. Ilyenkor fordul elő, hogy ezekben a szűkös lakásokban elmarad a takarítás, megjelenik a kosz, hiszen nagyon macerás és rengeteg energiát igényel ennyi tárgyat megmozdítani, leporolni.
Mi a megoldás?
Több is van.
- Lehet lomtalanítani, megválni azoktól a dolgoktól, amire nincs már szükség, és ezt nagyon szigorúan, nagyon tudatosan végig vinni.
- Lehet nagyobb lakásba költözni, ahol van helye a holmiknak.
- Most már Magyarországon is van lehetőség konténert bérelni. A szezonális, nélkülözhető dolgainkat lehet, hogy érdemes ott tárolni. Ilyenkor azért gondoljuk át kétszer, hogy ha a raktárig elengedjük ezeket a tárgyakat – nem az idényjellegű holmira gondolok -, akkor biztos, hogy szükségünk van rá, vagy csak ragaszkodunk hozzá, vagy valamiféle érzelmi kötődésünk van, amire lehet, hogy egy terapeuta a megoldás.
- Az is megoldás lehet, ha zárt szekrényeket, vagy dobozokat használunk. Sokkal nagyobb a rend érzet, ha a tárgyak a szemünk elől rejtve vannak.
Ha te is szégyelled már a barátaid előtt a lakásodban uralkodó rendetlenséget, és készen állsz ezen változtatni, akkor ennek módját a Feng Shui Klub keretein belül tudod elsajátítani. Részletek a linkre kattintva: https://skultetyandrea.com/feng-shui-klub/
a képek forrása: pinterest.com